Kolegium Kujawskie X.X. Sal. w Aleksandrowie Kujawskim

SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzienniczek el. - aplikacja mobilna:

Logowanie

Translator

Polish Belarusian Chinese (Traditional) Czech Dutch English French German Hebrew Irish Italian Lithuanian Norwegian Portuguese Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian Yiddish

Odwiedziło nas

05647883
dziś
wczoraj
ten tydzień
ten miesiąc
poprzedni miesiąc
ogólnie
491
1028
2504
18150
37433
5647883

Statystyki

Użytkowników:
430
Artykułów:
1566
Odsłon artykułów:
1584874

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Złocistorude loki Paderewskiego i plan Balcerowicza

Wbrew pozorom wirtuoza fortepianu uwielbianego przez tłumy (zwłaszcza kobiety polujące z nożyczkami na jego loki) i otoczonego atencją możnych tego świata, których zjednywał do „sprawy polskiej” oraz wybitnego ekonomistę łączy wiele. Obaj byli premierami rządu polskiego - Ignacy Paderewski pierwszego po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku, a Leszek Balcerowicz wicepremierem rządu Tadeusza Mazowieckiego utworzonego po pierwszych powojennych wolnych wyborach w 1989. Obaj za swoje zasługi dla ojczyzny zostali odznaczeni Orderem Orła Białego, obaj wreszcie byli jednymi z wielu bohaterów naszej wolności i konkursu ortograficznego zorganizowanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Są dowodem na to, że miłość do kraju ojczystego można wyrażać na różne sposoby, a zależy to od czasów, w jakich przychodzi żyć patriotom. Są czasy, gdy trzeba bronić ojczyzny z bronią w ręku i takie, gdy trzeba dla niej ciężko pracować, ale zawsze trzeba dbać o wartość czyniąca z grupy ludzi naród, o jego kulturę, w tym kulturę języka, której częścią jest umiejętności pisania zgodnie z przyjętymi normami, a więc poprawność ortograficzna.

Konkurs ortograficzny przebiegał w czterech etapach. Każde z czterech dyktand ilustrowało zagadnienie związane z historią, polityką, kulturą, w każdym była mowa o bardziej lub mniej znanych Polakach, których łączyła miłość do kraju. Do pierwszego dyktanda przystąpili wszyscy uczniowie liceum i gimnazjum. W czwartym wzięło udział dwudziestu finalistów. I tak się złożyło, że byli wśród nich reprezentanci wszystkich klas. Najlepszą znajomością zasad ortografii polskiej (albo „wyczuciem ortograficznym”) wykazali się:

  1. 1.Szymon Spaczyński
  2. 2.Przemysław Kłos
  3. 3.Joanna Czyżniejewska

kolejno z klas: Ic, IIc i IIIc LOTS. Chłopców nagrodzono słuchawkami bezprzewodowymi ufundowanymi przez firmę Vivanco Poland, a Asia otrzymała bilet na koncert Edyty Górniak, który, tak jak słodycze dla wszystkich laureatów i finalistów, ufundowała rada rodziców. Pozostali laureaci nagrodzeni zostali książkami od organizatorek konkursu.

Na wyróżnienia zasłużyli sobie:

  1. 1.Weronika Adamska - IIIc
  2. 2.Magdalena Smolarska - IIIa
  3. 3.Nicola Błachowiak – IIIc
  4. 4.Ola Ochocińska – Ic
  5. 5.Martyna Gawrońska – IIc
  6. 6.Michał Błachowicz - IIa

Dodatkową atrakcją gali laureatów i finalistów był występ reprezentacji Orkiestry OSP w Aleksandrowie Kujawskim. Muzycy przedstawili fragment koncertu, którym uświetnili miejskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Ciechocinku i naszym mieście. W roli solistów wystąpili
Julia Kochanowska i Maciej Andryszewski, którzy też jako duet brawurowo wykonali Krakowski spleen Kory Jackowskiej. Konferansjerem, tak jak podczas „oficjalnych” koncertów, był Przemek Kłos.

 

                                                          

 

PS

Konkurs zorganizowały: Ewa Banaś, Zyta Kulesza, Edyta Maciejewska

oraz pisząca te słowa.