Kolegium Kujawskie X.X. Sal. w Aleksandrowie Kujawskim

SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzienniczek el. - aplikacja mobilna:

Logowanie

Translator

Polish Belarusian Chinese (Traditional) Czech Dutch English French German Hebrew Irish Italian Lithuanian Norwegian Portuguese Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian Yiddish

Odwiedziło nas

05333749
dziś
wczoraj
ten tydzień
ten miesiąc
poprzedni miesiąc
ogólnie
836
847
3529
18892
33466
5333749

Statystyki

Użytkowników:
430
Artykułów:
1566
Odsłon artykułów:
1352114

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

„Jeszcze jedna lekcja historii…”

22 listopada ponad 40-osobowa grupa uczniów z liceum i gimnazjum uczestniczyła w fantastycznej wycieczce do Warszawy. I choć trwała ona zaledwie jeden dzień, udało nam się zrealizować bardzo ambitny program, którego motywem przewodnim było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego, w tym wystawę poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu i jego Legionom. „Spotkanie z historią” zawsze ma swój urok, ale tym razem towarzyszyły nam jeszcze refleksje wynikające zapewne z tak niezwykłej rocznicy niepodległości naszego państwa. Ciekawa ekspozycja militariów wzbogacona była o filmy dokumentalne ilustrujące kolejne okresy historyczne ubiegłego wieku. Wielką wartość stanowiły też liczne obrazy Wojciecha Kossaka. Nie mogliśmy, niestety, zwiedzić wystawy plenerowej, która jest wielką atrakcją Muzeum Wojska, ale czas bardzo nas ponaglał.

Byliśmy również na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. To ogromna nekropolia. Niezapomniane wrażenie pozostawiają rzędy białych, brzozowych krzyży ustawionych na grobach żołnierzy września 1939 roku oraz powstańców warszawskich. Szczególną uwagę poświęciliśmy Kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, w której zapaliliśmy znicze na mogiłach Jana Bytnara („Rudego”) oraz Aleksandra Dawidowskiego („Alka”), których młodzież szkolna zna m. in. dzięki książce Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Pamięć wszystkich powstańców uczciliśmy również minutą ciszy. Znicze zapaliliśmy także na grobach żołnierzy, którzy polegli podczas I wojny światowej, w konsekwencji której odzyskaliśmy jako naród niepodległość.

            Najwięcej emocji jednak dostarczył nam musical „Piloci”, którego obejrzeliśmy w Teatrze Roma. Jego bohaterami byli młodzi mężczyźni, którzy tuż przed wybuchem II wojny światowej zostali pilotami wojskowymi, a w 1940 roku uczestniczyli w bitwie o Anglię. Fabuła musicalu była, co prawda, fikcyjna, ale niezwykle realistyczna, gdyż zawierała wiele motywów z wojennej i powojennej historii Polski. Nowatorskie efekty specjalne wielokrotnie stworzyły iluzję przedstawianych miejsc i czasów, a muzyka zachwyciła każdego z nas. Z przyjemnością słuchało się piosenek. Całość dopełniała świetna orkiestra muzyczna złożona z 21 muzyków. To oni trzymali ster całego spektaklu. Tempo muzyki płynnie prowadziło aktorów i tancerzy od sceny do sceny. Musical "Piloci" to widowisko najwyższych lotów.